A szívinfarktus
Mi is az a szívinfarktus?
A szívinfarktus, más néven szívroham akkor következik be, amikor egy vagy több koszorúér részlegesen vagy teljesen elzáródik. A koszorúerek biztosítják a szív számára a szükséges vért és oxigént. Amikor a véráramlás megszűnik, az érintett szívizomterület elhal és ez káros hatással van a szívizom távolabbi területeire is, mely kihat az egész szív működésére is.
A leggyakoribb ok a hosszú ideje fennálló koszorúér-betegség, amelynek során zsíros lerakódások, úgynevezett plakkok alakulnak ki az erek falán. Ezek a plakkok idővel meszesednek, merevvé téve az ereket. Ha a plakk felszakad, vérrög keletkezhet, amely elzárhatja a koszorúeret, így megakadályozva a vér áramlását a szívizomhoz.
A szívinfarktus tünetei
A szívinfarktus leggyakoribb tünete a mellkasi fájdalom, amely lehet nyomó, szorító, égő vagy szúró jellegű.
Ez a fájdalom kisugározhat a karokba, hátba, nyakba vagy állkapocsba.
További gyakori tünetek:
Légszomj
Hányinger
Izzadás
Szédülés
Gyengeségérzet
Fontos megjegyezni, hogy nők esetében a szívinfarktus gyakran atipikus tünetekkel jelentkezik, például gyomorégéssel vagy extrém fáradtsággal, mellkasi fájdalom nélkül. Cukorbetegeknél előfordulhat, hogy a szívinfarktust mellkasi fájdalom nélkül tapasztalják, az érzőidegek károsodása miatt.
Mit tegyünk szívroham gyanúja esetén?
Ha szívroham gyanúja merül fel, azonnal hívjon mentőt a 112-es segélyhívó számon!
(Ne hozzátartozó szállítsa kórházba, főleg Ön ne vezessen!)
MERT
A mentők helyszíni szakszerű ellátása életmentő, az Ön állapotának felmérést követően, a szakma szabályait követve, meghatározzák a célintézményt, ahol Önt kezelni fogják. A kórházba szállítás alatt végig felügyelet alatt áll, vérnyomását, pulzusát, véroxigén szintjét, EKG-ját folyamatosan monitorozzák, állapot rosszabbodás esetén azonnali beavatkozásra van lehetőség.
A szívinfarktus kezelése
A kezelés célja, hogy a véráramlás helyreálljon az elzáródott koszorúérben. Ez leggyakrabban sztent beültetésével történik, ami egy fémháló, amely nyitva tartja az eret. Súlyosabb esetekben, amikor a koszorúér sztenttel nem tágítható, szívműtétre (bypass) lehet szükség. A bypass során a beteg egyik saját ere segítségével kerülőutat alakítanak ki az elzáródott rész áthidalására.
Gyógyszeres kezelés
A szívinfarktus után a gyógyszeres kezelés kulcsfontosságú. A vérlemezkék összetapadását gátló gyógyszerek (a köznyelvben elterjedt szóval “vérhigítók”) segítenek megelőzni az újabb vérrögök kialakulását, míg más gyógyszerek csökkentik a vérnyomást és a pulzust, ezzel tehermentesítve a szívet. Fontos megjegyezni, hogy ezek a gyógyszerek nemcsak a vérnyomás szabályozására szolgálnak, hanem a szív regenerálódását is elősegítik. Még alacsony vérnyomás esetén is szedni kell őket.
A sztatinok, amelyek koleszterinszint-csökkentők, szintén elengedhetetlenek a szívinfarktus után. Nemcsak a koleszterinszintet csökkentik, hanem gyulladáscsökkentő hatásuk révén megakadályozzák, hogy a szervezet kilökje a sztentet. Függetlenül attól, hogy a beteg koleszterinszintje magas vagy alacsony, a sztatinok használata elengedhetetlen a sztent hosszú távú működése érdekében.
Felépülés és rehabilitáció
Az akut ellátást követően a beteg kardiológiai rehabilitáción vesz részt. Ennek célja az étrend javítása, a testsúly optimalizálása és a fizikai aktivitás növelése, hogy a beteg visszatérhessen a normális élethez. Erről egy későbbi blogbejegyzésben fogok részletesen írni.
Felhasznált irodalom:
Becker, D. 2020. Mellkasi fájdalom. In: Szív- és érgyógyászat I-II. 225–228., alapján módosítva.
Becker, D., Bárczi, G. & Merkely, B., 2020. Akut coronaria szindróma. In Szív- és érgyógyászat I-II. pp. 253–285., alapján módosítva.